Lady and The Track | October 16, 2018

Scroll to top

Top

Home » News » Breeders’ Cup Challenge 2018 “Win & You’re In” Races

Breeders’ Cup Challenge 2018 “Win & You’re In” Races

Breeders’ Cup Challenge 2018 “Win and You’re In” Races: The 2018 Breeders’ Cup Challenge “Win and You’re In” series features 85 races from racetracks around the world in 12 countries, including 62 grade 1 events. Horses and their connections will look to secure a spot in the running of the Breeders’ Cup World Championships, which will be held at Churchill Downs in Louisville, Kentucky, United States, on November 2 and 3, and televised live by the NBC Sports Group.

Additionally, NBC Sports will feature 23 televised races as part of the “Breeders’ Cup Challenge Win and You’re In Series presented by Lane’s End Farm and America’s Best Racing.”

In a nutshell, they win and they’re in. Watch the drama unfold as the world’s top Thoroughbreds battle it out in the Breeders’ Cup Challenge Series: Win & You’re In™ for a starting spot and a share of $29 million in purses and awards in the 2018 Breeders’ Cup World Championships.

JANUARY

Date, Race Name, Track, Division, Winner
Jan 6, Cartier Paddock Stakes , Kenilworth, Filly & Mare Turf, Oh Susanna (AUS)
Jan 6, L’Ormarins Queen’s Plate, Kenilworth, Mile, Legal Eagle (SAF)

FEBRUARY

Date, Race Name, Track, Division, Winner
Feb 18, February Stakes, Tokyo Racecourse, Classic, Nonkono Yume (JPN)

APRIL

Date, Race Name, Track, Division, Winner
Apr 7, The Star Doncaster Mile, Randwick, Mile, Happy Clapper
Apr 14, Coolmore Legacy Queen of the Turf Stakes, Randwick, Filly & Mare Turf, Alizee (AUS)

MAY

Date, Race Name, Track, Division, Winner
May 1, Gran Premio Criadores, Palermo, Longines Distaff, Sinfonia Fantastica (ARG)
May 21, Gran Premio Club Hipico Falabella, Hípico de Santiago, Mile, Nuevo Maestro (CHI)
May 25, Gran Premio 25 de Mayo, San Isidro, Longines Turf, La Extrana Dama (ARG)
May 28, Shoemaker Mile S. , Santa Anita Park, Mile, Hunt (IRE)
June

Date, Race Name, Track, Division, Winner
Jun 3, Yasuda Kinen-Tokyo Racecourse Mile Mozu Ascot
Jun 9, Ogden Phipps Stakes , Belmont Park Longines Distaff, Abel Tasman
Jun 9, Jaipur Invitational Stakes , Belmont Park Turf Sprint, Disco Partner
Jun 9, Metropolitan Handicap, Belmont Park, Dirt Mile, Bee Jersey
Jun 10, Gran Premio Brasil, Hipódromo da Gávea, Longines Turf, Quarteto De Cordas (BRZ)
Jun 16, Stephen Foster H., Churchill Downs, Classic, Pavel
Jun 16, Fleur de Lis Handicap, Churchill Downs, Longines DistaffBlue Prize (Arg)
Jun 19, Queen Anne S., Ascot, Mile, Accidental Agent
Jun 20, Prince of Wales’s S. , Ascot, Longines Turf, Poet’s Word
Jun 21, Norfolk S. , Ascot, Juvenile Turf Sprint, Shang Shang Shang
Jun 23, Diamond Jubilee S., Ascot, Juvenile Turf Sprint, Merchant Navy
Jun 24, Gran Premio Pamplona, Hipódromo de Monterrico, Filly & Mare Turf, Smart Choice
Jun 24, Takarazuka Kinen, Hanshin Racecourse, Turf, Mikki Rocket
Jun 30, Princess Rooney Handicap, Gulfstream Park, Filly & Mare Sprint, Stormy Embrace
Jun 30, Highlander Stakes, Woodbine, Turf Sprint, Long On Value

July
DATE RACE NAME TRACK DIVISION WINNER
Jul 7, Belmont Sprint Championship S., Belmont Park, Sprint, Limousine Liberal 
Jul 28, Bing Crosby Stakes, Del Mar, Sprint, Ransom The Moon
Jul 28, King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Longines Turf, Poet’s Word
Jul 29, Clement L. Hirsch Handicap, Del Mar, Longines Distaff, Unique Bella 
Jul 29, Haskell Invitational, Monmouth Park, Classic, Good Magic

August
DATE RACE NAME TRACK DIVISION WINNER
Aug 1, Qatar Sussex Stakes, Goodwood, Mile, Lightning Spear
Aug 4, The Whitney, Saratoga, Classic, Diversify 
Aug 11, Beverly D. Stakes, Arlington Park, Filly & Mare Turf, Sistercharlie 
Aug 11, Arlington Million, Arlington Par, Longines Turf, Robert Bruce
Aug 12, Prix Jacques le Marois-Deauville, Mile, Alpha Centauri 
Aug 18, Del Mar Handicap, Del Mar Longines, Turf, Fashion Business
Aug 18, Pacific Classic, Del Mar, Classic, Accelerate
Aug 22, Juddmonte International, York, Longines Turf, Roaring Lion
Aug 23, Darley Yorkshire Oaks, York, Filly & Mare Turf, Sea of Class
Aug 24, Coolmore Nunthorpe Stakes, York, Turf Sprint, Alpha Delphini
Aug 25, Sword Dancer Invitational Stakes, Saratoga, Turf, Glorious Empire
Aug 25, Personal Ensign , Saratoga, Distaff, Abel Tasman
Aug 25, Ketel One Ballerina Stakes, Saratoga, Filly & Mare Sprint, Marley’s Freedom
Aug 25, Forego Stakes, Saratoga, Dirt Mile, Whitmore
Aug 25, Pat O’Brien Stakes, Del Mar, Dirt Mile, Catalina Cruiser

September
DATE RACE NAME TRACK DIVISION WINNER
Sept 1, Spinaway Stakes, Saratoga, Juvenile Fillies, Sippican Harbor
Sep 15, Iroquois Stakes, Churchill Downs, Juvenile, Cairo Cat 
Sep 15, The Coolmore Fastnet Rock Matron Stakes, Leopardstown, Filly & Mare Turf, Laurens
Sep 15, Irish Champion Stakes., Leopardstown, Turf, Roaring Lion
Sep 15, Willis Champions Juvenile Stakes, Leopardstown, Juvenile Turf, Madhmoon
Sep 15, Ricoh Woodbine Mile, Woodbine, Mile, Oscar Performance 
Sep 15, Pocahontas Stakes, Churchill Downs, Juvenile Fillies, Serengeti Empress
Sep 16, Derrinstown Stud Flying Five Stakes, Curragh Racecourse, Turf Sprint, Havana Grey
Sep 16, Moyglare Stud Stakes, Curragh Racecourse, Juvenile Fillies Turf, Skitter Skatter
Sep 16, Natalma Stakes, Woodbine, Juvenile Fillies Turf, La Pelosa
Sep 16, Summer Stakes, Woodbine, Juvenile Turf, Fog of War
Sep 28, Shadwell Rockfel, Newmarket, Juvenile Fillies Turf, Just Wonderful 
Sep 29, Vosburgh Invitational Stakes, Belmont Park Sprint, Imperial Hint
Sep 29, Joe Hirsch Turf Classic Invitational, Belmont Park Longines Turf, Channel Maker
Sep 29, Jockey Club Gold Cup Invitational, Belmont Park, Classic, Discreet Lover
Sep 29, Juddmonte Royal Lodge Stakes, Newmarket, Juvenile Turf, Mohawk
Sep 29, FrontRunner Stakes, Santa Anita Park, Sentient Jet Juvenile, Game Winner
Sep 29, Chandelier Stakes, Santa Anita Park, Juvenile Fillies, Bellafina
Sep 29, Rodeo Drive Stakes, Santa Anita Park Filly & Mare Turf, Vasilika
Sep 29, Awesome Again Stakes, Santa Anita Park Classic, Accelerate
Sep 30, Zenyatta Stakes, Santa Anita Park Longines Distaff,
Vale Dori
Sep 30, Sprinters Stakes, Nakayama Turf Sprint, Fine Needle

October
DATE RACE NAME TRACK DIVISION WINNER
Oct 5, Stoll Keenon Ogden Phoenix Stakes, Keeneland, Sprint, Promises Fulfilled
Oct 5, Darley Alcibiades Stakes, Keeneland, Juvenile Fillies, Restless Rider
Oct 6, Champagne Stakes, Belmont Park, Sentient Jet Juvenile, Complexity 
Oct 6, First Lady S., Keeneland, Filly & Mare Turf, A Raving Beauty
Oct 6, Thoroughbred Club of America Stakes, Keeneland, Filly & Mare Sprint, Golden Mischief
Oct 6, Claiborne Breeders’ Futurity, Keeneland Sentient Jet Juvenile, Knicks Go
Oct 6, Shadwell Turf Mile Stakes, Keeneland, Mile, Next Shares
Oct 6, Frizette Stakes, Belmont Park, Juvenile Fillies, Jaywalk
Oct 6, Santa Anita Sprint Championship, Santa Anita Park, Sprint, Roy H
Oct 7, Total Prix Marcel Boussac, Chantilly, Juvenile Fillies Turf, Lily’s Candle
Oct 7, Qatar Prix Jean-Luc Lagardere, Chantilly, Juvenile Turf, Royal Marine
Oct 7, Longines Prix de L’Opera, Chantilly, Filly & Mare Turf, Wild Illusion
Oct 7, Flower Bowl Invitational Stakes, Belmont Park Filly & Mare Turf, Fourstar Crook
Oct 7, Dixiana Bourbon Stakes, Keeneland, Juvenile Turf, Current
Oct 7, Juddmonte Spinster Stakes, Keeneland, Longines Distaff, Blue Prize
Oct 10, JP Morgan Chase Jessamine Stakes, Keeneland Juvenile Fillies Turf, Concrete Rose

Advertisements